/ Kompas – Kategori gul / Praktiske eksempler / Aktiviteter integreret i et helt undervisningsforløb

AKTIVITETER INTEGRERET I ET HELT UNDERVISNINGSFORLØB

Der er efterhånden en del erfaring på Humaniora med at tænke employabilitet ind i hele undervisningsforløb. Her arbejder man ud fra ideen om at integrere aktiviteter om employabilitet i den faglighed, der er ved at blive opbygget, og at de to ting forudsætter hinanden. 

I eksemplerne, som du finder i højre kolonne, kan du læse om fag, hvor det er gjort, og hvordan det er blevet organiseret.

For at give et eksempel, kan du læse om en underviser, der i et fag om strategisk kommunikation bruger en case, hvor de studerende får til opgave at lære at lave en såkaldt ’Strategic sustainable story’ om deres egen employabilitet. Forløbet er lavet i samarbejde med SDU RIO ud fra fagets begreber og metoder.

Formålet med aktiviteten er at opøve de studerendes evne til at bringe deres fag i anvendelse på en måde, der er er relevant for eksterne organisationer og virksomheder. 

Aktør og kontaktperson
Esben Nedenskov Petersen, Institut for Kulturvidenskaber

Hovedomdrejningspunktet i aktiviteten
At de studerende udvikler en forståelse for, hvordan fagfilosofiske kompetencer og teorier kan anvendes i forhold til at løse væsentlige udfordringer i eksterne virksomheder og organisationer. 

Læringsmålene for aktiviteten er således blandt andet at kunne:

  • demonstrere forskningsbaseret viden om et selvvalgt filosofisk emne med relevans for en virksomhed eller organisation
  • demonstrere viden om det selvvalgte emnes relevans for en virksomhed eller organisation


Placering af aktivitet i det faglige forløb

Anvendt Filosofisk Seminar er et selvstændigt kursus på 10 ECTS på 3. semester af kandidatuddannelsen i Filosofi.

Varighed
Et semester.

Ansvarsfordeling
Underviseren har ansvaret for tilrettelæggelsen af kurset, hvorom det dog samtidig gælder, at de studerende inddrages i planlægningen. Underviseren giver desuden feedback.  

Formålet med aktiviteten er at styrke de studerendes evne til at overføre deres teoretiske viden om storytelling til en praksiskontekst og øge deres kompetencebevidsthed. 

Aktører og kontaktpersoner
Toke Riis Ebbesen, Design og Stine Pilsmark Kaldahl, SDU RIO. 

Hovedomdrejningspunktet i aktiviteten

  • Første nedslag: SDU RIO bliver præsenteret af VIP i undervisningen i begyndelsen af semestret.
  • Andet nedslag: Innovationsproces/workshop: PLUS A/S har leveret en case (udvidelse af kundegruppe til at inkludere de 25-35-årige). Studerende skal anvende deres teoretiske viden om storytelling (herunder specifikke modeller) i løsningen af casen. Herudover har de enkelte grupper en faglig vinkel på casen (f.eks. emballage, markedsføring).
  • Tredje nedslag: Feedback på resultat og proces. Opsamling af hvilke kompetencer de studerende har opøvet (vha. gruppeøvelser og et online afstemningsværktøj).


Placering af aktivitet i det faglige forløb
Designledelse og Designstudier, kandidat, 2. semester. 

Varighed

  • Første nedslag: 15 minutter. VIP er tilstede.
  • Andet nedslag: 4 timer. VIP er tilstede i hele undervisningen.
  • Tredje nedslag: 60 minutter. VIP er tilsted i undervisningen og overtager holdet efter de 60 minutter.


Ansvarsfordeling

Tematikker og placering af nedslag planlægges af VIP og SDU RIO i fællesskab.

VIP administrer Blackboard.

SDU RIO varetager kontakten til virksomhed, herunder at indkalde til møde omkring afklaring af case, der både er relevant for virksomhed og fagets teori.

Præsentation af aktivitet for de studerende
VIP præsenterer SDU RIO i første undervisninggang. SDU RIO fortæller her lidt om det videre arbejde – formål, temaer og undervisningsform.

Italesættelsen af, hvilke employabilitetsrelevante kompetencer de studerende opøver under aktiviteten 

  • Andet nedslag: Indledes med en italesættelse af, hvilke kompetencer der efterspørges på fremtidens arbejdsmarked, og hvordan vi kommer til at arbejde med disse kompetencer.
  • Tredje nedslag: Læringsopsamling – hvilke kompetencer har den studerende oparbejdet og hvordan disse kan anvendes på fremtidens arbejdsmarked.


Effekt/udbytte/betydning
De studerende har fået en større bevidsthed om, hvordan de kan bruge deres teoretiske viden i praksis.
De studerende kunne liste en lang række faglige, akademiske og personlige kompetencer, som de havde anvendt på workshopdagen.

Flere fra designledelse vil gerne arbejde med procesfacilitering efter endt uddannelse. Derfor arbejdes der på et metaniveau, som har til formål at give en større forståelse af innovationsprocesser.

Ressourceforbrug
Koordinering mellem VIP og SDU RIO i forhold til at arbejde med relevante tematikker.
Det helt store ressourceforbrug består  i at afstemme en case, der er fagligt relevant og som tilgodeser et behov i virksomheden. Her fungerer SDU RIO som koordinator.

Formålet med aktiviteten er at træne de studerende i at omsætte deres kommunikative viden, færdigheder og kompetencer fra studiet til en vare, de kan tilbyde, fx i egen kommunikationsvirksomhed eller over for en arbejdsgiver. Forløbet er opbygget omkring kompetenceafklaring, samarbejde med omverdenen og at omsætte teori til praksis.  

Aktører og kontaktpersoner
Søren Vigild Poulsen og BA- og PBA-studerende på Institut for Sprog og Kommunikation, Slagelse.

Hovedomdrejningspunktet i aktiviteten
De studerende skulle identificere og løse en digital kommunikationsopgave for Slagelse sygehus. Sygehuset kom ud og præsenterede en problemstilling. De studerende skulle så planlægge og løse en selvvalgt opgave. Igennem forløbet fik de input fra et reklamebureau, en mediestrateg og forretningsudviklere, samt teoretisk sparring fra underviser.  

Mod slutningen af forløbet kom sygehuset igen og de studerende pitchede deres løsningsforslag til sygehusets repræsentanter. Igennem hele forløbet skulle de studerende skriftligt reflektere over den viden, de færdigheder og faglige og personlige kompetencer de anvendte i udarbejdelsen af kommunikationsløsninger. Med udgangspunkt i casen arbejdede de studerende med deres individuelle problemstillinger koblet med fælles oplæg og inspiration fra forskellige aktører. 

Placering af aktivitet i det faglige forløb
Et valgfag på bacheloruddannelserne.

Effekt/udbytte/betydning
De studerende var meget engagerede og var positive i deres feedback.  
 
På baggrund af forløbet oprettede sygehuset en studentermedarbejderstilling, som skulle varetage hjemmeside og sociale medier for sygehuset. 

Ressourceforbrug
Det kræver god planlægning og koordinering af mange aktører. 
 
Derudover forudsætter forløbet at de studerende har en grundviden om kommunikation og medier og projektplanlægning. Derfor vil det måske passe bedre på en overbygningsuddannelse. 

Det var givende at samarbejde med SDU RIO og karrierevejlederne og eksterne parter.  

Litteratur og ressourcer
Til kurset er der bl.a. oprettet en Instagram-konto: 
https://www.instagram.com/digikomsdu/
 
Kurset blev også omtalt på kommunens hjemmeside
  
Der blev også udsendt en pressemeddelelse (mere information herom kan fås ved henvendelse).

Formålet med praktikseminaret er at ruste de studerende til at få mest muligt ud af deres praktikophold via observation, refleksion og feedback. 

Aktører og kontaktpersoner
Sille Vilain Meulengracht, Institut for Sprog og Kommunikation.  
Jytte Isaksen, Institut for Sprog og Kommunikation. 

Hovedomdrejningspunktet i aktiviteten
Observation, refleksion og feedback. 
De studerende bliver, på seminaret, præsenteret for og arbejder med en pallette af forskellige værktøjer, som de skal bruge i deres praktik: observationsteknikker/-skemaer, refleksion over andres og egen praksis samt forskellige feedback-former. Derudover arbejder vi med at styrke deres bevidsthed om egen rolle, ansvar og mål i praktikken via peerinterviews og forskellige refleksions- og målsætningsopgaver.  

Placering af aktivitet i det faglige forløb
Praktikseminaret indgår som en obligatorisk del af praktikopholdet på BA-uddannelsen i Audiologopædi (6. Semester). Praktikseminaret er fordelt på i alt 5 dage: 3 dage i ugen op til deres første praktik, en dag mellem de to praktikophold og en dag efter sidste praktikophold. Praktikopholdet afsluttet samlet set med en projektrapport, der både indeholder observation og refleksion over den praksis, de har set/selv udøvet, og hvor de viser, at de har anvendt nogle af værktøjerne fra seminaret i deres praktik. 

Varighed
26 lektioner.

Ansvarsfordeling
Undervisere holder oplæg om de forskellige værktøjer, og derefter udfører de studerende øvelser ved hjælp af videoer af praksis, rollespil mv. Underviser forbereder interviewguide i forhold til den studerendes rolle i praktikken, som de studerende parvis interviewer hinanden ud fra.

De studerende formulerer selv mål for praktikken, som de formidler til deres praktikvejleder.  

Generelt er der meget gruppearbejde, hvor underviser primært er facilitator for de studerendes læring.  

Præsentation af aktivitet for de studerende
Praktikseminaret præsenteres som et hvilket som helst andet fag på deres uddannelse. 

Italesættelsen af, hvilke employabilitetsrelevante kompetencer de studerende opøver under aktiviteten
Vi understreger vigtigheden af, at man som universitetsuddannet Audiologopæd skal kunne forholde sig kritisk reflekterende overfor andres såvel som egen praksis, og at de i praktikken for alvor får mulighed for at øve sig i dette.  

Effekt/udbytte/betydning
Vi laver hvert år evaluering af seminaret, og der er et entydigt billede af, at seminaret bidrager med en større sikkerhed i forhold til at skulle i praktik og at læringsaktiviteterne har været udbytterige. 

Ressourceforbrug
Tid fra VIP.

Andet
Ved interesse er man meget velkommen til at kontakte Sille Meulengracht, svm@sdu.dk

Formålet med aktiviteten var at aktivere de studerendes viden og kompetencer indenfor interkulturel kommunikation via case-arbejde for en ekstern virksomhed gennem hele undervisningsforløbet.

Aktører og kontaktpersoner
Steven Breunig, ISK og Kim Bæksgaard Hansen, SDU RIO 

Hovedomdrejningspunktet i aktiviteten
Samarbejdet med en virksomhed om en case. Det er vigtigt, at en case udgør en konkret kontekst, hvori nogle af de centrale problemstillinger fra Interkulturel Kommunikation er til stede. De studerende skal ikke løse et problem eller en konflikt i organisationen, men skal afprøve og udfolde viden og kunnen via deres analyse af casen.

Placering af aktivitet i det faglige forløb
Negot, Bachelor, 5. Semester

Varighed/tidsplan
Underviser og studerende har undervisning 3 timer pr. gang over en 13 ugers periode, og aktiviteten indgår i det curriculære forløb.

I løbet af de første 3 uger, arbejder underviser og studerende intensivt med de vigtigste teorier/begreber inden for interkulturel kommunikation (kultur, kommunikation og den fremmede). Det sker som forberedelse til besøg fra en organisation/virksomhed. Fire uger inde i semesteret er én undervisningsgang dedikeret til besøg fra den organisation/virksomhed, der samarbejdes med. Her beskriver repræsentanten virksomhedens/organisationens nuværende situation, og de studerende har mulighed for at stille yderligere spørgsmål. I resten af ​​semesteret, får de studerende mulighed for, gruppevis, at arbejde på en analyse af organisationen i en 1/3 af undervisningstiden. I 2/3 af undervisningstiden fortsættes der med præsentation og diskussion af interkulturelle problemstillinger som stereotyper, identitet og konflikt. Undervisningen bidrager med det teoretiske grundlag for at analysere interkulturel kommunikation, og medvirker til at de studerende kan udvikle en omfattende ramme for en analyse af casen. I takt med, at deres teoretiske viden øges, kan de begynde at se flere spørgsmål og problemstillinger.

Hver gruppe forventes at give en analyse af casen, og lave en 10 til 15 minutters præsentation i slutningen af ​​semesteret. Repræsentanten fra virksomheden/organisationen til stede under præsentationerne, og har mulighed for at stille spørgsmål til de studerende. Underviser deltager også til præsentationerne, men kun for at høre hvordan den teoretiske viden avendes af de studerende, med henblik på diskussioner og gennemgang af materiale den sidste dag i semesteret.

Ansvarsfordeling
SDU RIO hjælper med at finde en virksomhed, som vil samarbejde om en ”case

Faget er placeret i efterårssemesteret, og underviser og SDU RIO undersøger mulige samarbejdspartnere allerede i foråret (fra midten af april). På møderne fastlægges det, hvordan SDU-RIO kan understøtte aktiviteter i faget og hvilke forventninger underviser har til den organisation, der skal samarbejdes med. På mødet drøftes det også, hvilke læringsmål en case skal have for at understøtte undervisningen og dermed fagets læringsmål.

Effekt/udbytte/betydning

  • De studerendes feedback
    Studerende giver udtryk for at casen støtter deres egen læring, og de er meget aktive i forløbet og til præsentationerne. En konkret case som udgangspunkt giver dem mulighed for at anvende deres viden og færdigheder, og case-arbejdet er også med til at skabe kontakt mellem en organisation og vores studerende. Det er underviseres erfaring, at studerende kan finde på at kontakte virksomheden, når de skal skrive deres BA-projekt. Det styrker de studerendes employabilitet yderligere.

  • Undervisers vurdering af udbyttet
    Forløbet med et virksomhedssamarbejde giver underviser mulighed for at få indsigt i de studerendes læring og udvikling i forhold til fagbeskrivelsens læringsmål, som typisk vedrører tilegnelse af teoretisk viden og evnen til at formidle og anvende dem i en skriftlig afsluttende eksamen.

    Case-arbejdet øger de studerendes oplevelse af, at de kan avende det lærte i praksis, det styrker deres motivation for at lære og giver de studerende muligheder for at udøve deres faglige kompetencer og ”bygge på”, mens de arbejder med en case gennem længere tid.


Ressourceforbrug

Koordinering med samarbejdspartnere.

Formålet med aktiviteten er at give de studerende mulighed for i faget strategisk tekstproduktion og kommunikation at arbejde med egen employabilitet som case, hvor produktet kan være en strategic sustainable story samt et et brev, ansøgning, og cv’er til en selvvalgt virksomhed eller institution. 

Aktører og kontaktpersoner
Steven Breunig, Institut for Sprog og Kommunikation  
Kim Bæksgaard Hansen, SDU RIO 

Hovedomdrejningspunktet i aktiviteten
På baggrund af introduktioner til teorier inden for organisationskommunikation generelt og især strategisk kommunikation, både som forskningsområde og praksis, arbejder de studerende med planlægning og de skriver egne tekstproduktioner.

De studerende starter med at lave research om en selvvalgt fremtidig profession, (fx communication practitioner), og om en virksomhed eller institution. De skal skrive en ”Strategic sustainable story”, og de studerende, som arbejder med ”employabilitet” skal formidle, hvad ”employabilitet” og ”livslang læring” betyder for dem (de skal anvende forskningsartikler om emnet). 
 
Derefter skriver de et afsnit om egen situation, dvs. hvor er de nu i deres uddannelse og karriereplaner, og et afsnit om deres egne visioner for fremtiden, på samme måder, som en virksomhed eller institution ville gøre. De skal analysere de muligheder og udfordringer, de kunne forestille sig at møde, og de skal reflektere over egne akademiske kvalifikationer – de får en handout om viden, færdigheder, og kompetence som hjælp til det. De får også muligheden for at tage en gratis test for at få indsigt i deres præferencer og individuelle temperament. Der findes gratis tests online for både ”Myers-Biggs” og ”The Big Five personality dimensions”, det er dem, der anvendes – og det faciliteres af underviser.  
 
Den sidste afsnit i deres ”Strategic sustainable story” handler om deres planer og aktiviteter for at realisere visionerne, igen ved at anvende samme måde, som en virksomhed eller organisation ville gøre. En vigtig pointe er, at deres narrativer er bæredygtige, for de skal løbende revideres alt efter den studerendes udvikling.  
 
Med denne tekst er de parate til at planlægge og skrive andre tekster til virksomheder og andre interessenter, som for eksempel et ansøgningsbrev og udarbejde en LinkedIn profil. 
 
De tekster, der udarbejdes undervejs i semesteret bruges til at lave en portfolio med eksempler på de studerendes viden og kunnen inden for organisationskommunikation (og engelsk, hvis relevant). 

Placering af aktivitet i det faglige forløb
Kandidatforløb i faget strategisk tekstproduktion og kommunikation, International Virksomhedskommunikation.

Ansvarsfordeling
Underviser med hjælp fra SDU RIO. 

Formålet med aktiviteten er at styrke de studerendes evne til at overføre deres teoretiske viden om kommunikation og interaktion i online og offline til en praksiskontekst, og dermed øge deres kompetencebevidsthed.

Aktører og kontaktpersoner
Stig Børsen Hansen, Institut for Sprog og Kommunikation 
Stine Pilsmark Kaldahl, SDU RIO 
Astrid Skou Nyeng, SDU RIO 

Hovedomdrejningspunktet i aktiviteten
Aktiviteten havde 3 nedslagspunkter. 

  • Første nedslag: SDU RIO bliver præsenteret af VIP i undervisningen i begyndelsen af semestret. 
  • Andet nedslag: SDU RIO underviser de studerende i at tage kontakt til virksomheder og i forskelle på interaktion når den foregår face to face, og når den foregår online (LinkedIn som onlineplatform bruges som eksempel).  I undervisningen skal de studerende anvende deres teoretiske viden om kommunikation og interaktion. 
  • Tredje nedslag: Studerende anvender deres viden om kommunikation og interaktion i dialog med organisationsrepræsentanter på Business Lunch og ved at følge op på kontakten på LinkedIn.


Placering af aktivitet i det faglige forløb

Cand. it i faget Webmedieret kommunikation og interaktion på 1. semester. 

Varighed
Første nedslag: 15 minutter. 
Andet nedslag: 2 x 45 minutter placeret midt i undervisningsblokken. VIP er tilstede i hele undervisningen. 
Tredje nedslag: 15 minutters forberedelse til Business Lunch. Besøg på Business Lunch. Herefter overtager VIP undervisningen. 

Ansvarsfordeling
Udvælgelsen af tematikker og nedslag koordineres i samarbejde mellem VIP og SDU RIO. 
Aftaler omkring Business Lunch varetages af SDU RIO. 
VIP varetager Blackboard.

Præsentation af aktivitet for de studerende
SDU RIO blev budt velkommen af VIP på første undervisning. SDU RIO præsenterede formål, tematikker og undervisningsform.

Italesættelsen af, hvilke employabilitetsrelevante kompetencer de studerende opøver under aktiviteten 
Det skete via opsamling på øvelser. Italesættelse af de opnåede kompetencer og deres væsentlighed overfor de studerende. 

Effekt/udbytte/betydning
De studerende gav udtryk for at havde opnået en større sikkerhed i at formidle deres kompetencer overfor en virksomhed, ligesom de er blevet mere fortrolige med at sætte deres faglighed i spil i dialogen med virksomhederne. 

Ressourceforbrug
Koordinering af tematikker og nedslag.

.

Formålet med aktiviteten er give de studerende forståelse for hvor og hvordan de kan bruge deres teoretiske færdigheder og kompetencer i praksis, samt at give dem mulighed for at udarbejde modtagerorienterede løsningsforslag til en virksomhed. 

Aktører og kontaktpersoner
Kasper Grotle Rasmussen, Amerikanske Studier, Institut for Historie. 
Anders Bo Rasmussen, Amerikanske Studier, Institut for Historie. 
Kim Bæksgaard Hansen, SDU RIO. 
Matilde Kjeldal Jørgensen, SDU RIO.

Hovedomdrejningspunktet i aktiviteten
De studerendes samarbejde med en virksomhed. De studerende arbejdede på individuelle opgaver i samarbejde med en virksomhed eller organisation, med fokus på at identificere udfordringer og udvikle løsningsforslag på virksomhedernes konkrete og virkelige udfordringer, samt at præsentere dem til virksomheden eller organisationen. 

Placering af aktivitet i det faglige forløb
1. semester på kandidaten i Amerikanske Studier, som en del af American Studies in Practice. 

Varighed
Ca. 6 undervisningstimer. 

Ansvarsfordeling
Amerikanske Studier sikrede den faglige relevans af virksomhederne og de studerendes projekter, samt kvaliteten af det faglige indhold. Underviser fra studiet underviste sammen med SDU RIO.  
 
Både studiet og SDU RIO stod for at finde og forventningsafstemme med relevante virksomheder eller organisationer om at indgå i et samarbejde med de studerende.  

SDU RIO var med til at understøtte læringsforløbet i undervisningen og havde særligt fokus på opmærksomhedspunkter, når man indgår en samarbejdsrelation med en virksomhed og de studerendes egen refleksion over forløbet.  
 
De studerende skulle selv tage kontakt til og forventningsafstemme med virksomheden og aftale, hvordan de skulle præsentere resultaterne af deres undersøgelser på en måde, som passede til virksomheden. 
 
Virksomhederne/organisationerne forpligtede sig til minimum 2 møder med de studerende og at stå til rådighed for de studerendes spørgsmål.  

Informering af de studerende om aktiviteten
Den blev præsenteret som en forberedelse til, at skulle lave et projekt i samarbejde med en virksomhed. Undervisningen var en integreret del af faget.  

Italesættelsen af, hvilke employabilitetsrelevante kompetencer de studerende opøver under aktiviteten 
Det blev gjort tydeligt for de studerende, at forløbet tog udgangspunkt i 21st century skills, og det blev ekspliciteret hvordan og hvornår de arbejdede med de forskellige aktiviteter og kompetencer. Det blev gjort kontinuerligt igennem forløbet.

Effekt/udbytte/betydning
American Studies in Practice fungerede som en arena, hvor de studerende kunne arbejde praksisorienteret med deres faglige og personlige kompetencer. Undervisningen fungerede som forberedelse til mødet med virksomhederne og det projekt de skulle ud og lave, og gav mulighed for, at de studerende kunne få sparring og hjælp til eventuelle udfordringer i forløbet.  

Ressourceforbrug
Planlægning af selve undervisningen samt planlægningsmøder mellem studiet og SDU RIO. Derudover så tog det tid at indgå aftaler med en lang række virksomheder og organisationer til projektsamarbejderne. 

Formålet med aktiviteten er at:
A) styrke de studerendes forståelse af faglige temaers resonans på arbejdsmarkedet, 
B) styrke de studerende forståelse af egen faglig relevans på arbejdsmarkedet, 
C) give studerende et redskab og ”mindset” som kan overføres til andre fag i løbet af deres studietid.

Aktører og kontaktpersoner
Benjamin Jon Boysen, Institut for Kulturvidenskaber 
Buster Urban Kudsk Jørgensen, SDU RIO 
Kim Bæksgaard Hansen, SDU RIO

Hovedomdrejningspunktet i aktiviteten
Med udgangspunkt i to faglige temaer i undervisningen ”kunstens formål og rolle” og ”dannelsesbegrebet” skal de studerende udvikle egne hypoteser om hhv. kunstens rolle og formål i samfundet (eksempelvis Hvordan skaber de forskellige faglige forståelser af kunstens formål resonans i samfundet? Hvad er kunstens opgave i dag? Hvad opleves som det skønne i dag og Hvordan udtrykkes det i samfundet?) og dannelsesbegrebet (eksempelvis Hvad er meningen med at uddanne personer inden for Litteraturvidenskab? Hvad er nytteværdien? Hvordan påvirker litteraturen dannelse i forskellige dele af samfundet i dag?).

Dernæst udvikler studerende hypoteser om, hvordan litterater kan bringes i spil på arbejdsmarkedet. Det kan være konkret i forhold til at løfte arbejdsopgaver eller i forhold til bestemte arbejdsområder eller brancher.

Antagelser og hypoteser omdannes til spørgsmål, som kan stilles til relevante fagprofessionelle relationer (alumner, aftagerpanel og andre). 

I undervisningen klædes de studerende på til at identificere relevante fagprofessionelle relationer, som de vil kontakte til begge opgaver udenfor undervisningen, samt hvordan man tager kontakt til disse på en professionel måde. 

Placering af aktivitet i det faglige forløb
Litteraturvidenskab, bachelor, 3. semester. 

Varighed
I undervisningen er aktiviteten fordelt ud på 3 undervisningsgange, hvoraf der til de to første er afsat 2,5 time, mens der til den sidste er afsat 1,5 time. 

Ansvarsfordeling
Underviser har ansvaret for den kernefaglige undervisning, samt at koordinere og godkende at employabilitets-aktiviteterne understøtter fagets formål.
SDU RIO faciliterer processerne, hvor de studerende udvikler hypoteser omkring faglige elementer samt uddannelsens anvendelighed på arbejdsmarkedet.
SDU RIO faciliterer processen, hvor de studerende identificerer relevante professionelle relationer på arbejdsmarkedet samt hvordan man kan tage kontakt til disse på professionel vis. 

Præsentation af aktivitet for de studerende
Det bliver præsenteret på første undervisningsgang at en del af fagets læringsmål opnås ved at afprøve egne hypoteser med professionelle relationer.

Italesættelsen af, hvilke employabilitetsrelevante kompetencer de studerende opøver under aktiviteten
Det bliver italesat, at undervisningsaktiviteterne er koblet sammen med et eksisterende kernefagligt fag, for at understøtte og forankre den læring, som de studerende tilegner sig gennem faget, og at der gennem aktiviteten arbejdes med employabilitsrelevante kompetencer på den måde, at de studerende lærer, hvordan de kan formidle og anskue fagnære kompetencer i et praksisperspektiv.

På hver enkel undervisningsgang bliver der samlet op på, hvilken læring de studerende opnåede i interaktionen med relevante fagprofessionelle relationer om hhv. samfundsresonansen af det faglige tema samt hvordan egne kompetencer kan bruges på arbejdsmarkedet.

Kompetencebegrebet tager udgangspunkt i de efterspurgte kompetencer på fremtidens arbejdsmarked knyttet på SDUs 21 Century Skills.  

Ressourceforbrug
Koordinering mellem underviser og SDU RIO i forhold til hvilke tematikker fra undervisningen, som de studerende kan arbejde med i praksis.
SDU RIO – 3 undervisningsgange, samlet set 6,5 timers undervisning, sammen med underviser i løbet af et semester.

Formålet med aktiviteten er at give de studerende mulighed for at afslutte deres studie med et større projekt, hvor fokus er på at udarbejde et produkt, som tjener et bestemt formål, så de i højere grad kan udnytte det store anvendelsespotentiale, der er i filosofifaget.

Aktør og kontaktperson
Esben Nedenskov Petersen, Institut for Kulturvidenskaber

Hovedomdrejningspunktet i aktiviteten
At den studerende udarbejder et speciale, hvor den studerendes faglige viden og kompetencer danner grundlag for udviklingen af et produkt, der er brugbart til et specifikt formål.  Det produkt, der arbejdes, kan fx være et produkt, der er brugbart for almindelige forbrugere, for virksomheder eller i organisationer.

Følgende er læringsmål for produktspecialet:

Den studerende skal

  • selvstændigt kunne udvikle et produkt udarbejdet på grundlag af forståelsen af filosofiske problemer eller temaer
  • kunne præsentere og analysere en konkret kontekst, hvori produktet skal fungere (fx udstilling, virksomhed, institution, biograf, medieplatform eller lignende)
  • kritisk og selvstændigt kunne undersøge, analysere, og diskutere det frembrag-te produkt på baggrund af den bagvedliggende filosofiske problemstilling og valgte præsentationskontekst
  • kunne samle sine resultater i en klar, struktureret og sproglig korrekt fremstillingsform, der lever op til videnskabelige krav om analyse, argumentation, og dokumentation
  • kvalificeret redegøre for produktets forhold til evt. relevant sammenlignelige produkter
    i resuméform på engelsk eller tysk kunne gøre rede for produktets og rapportens intentioner, de benyttede fremgangsmåder, det teoretiske grundlag, relevante analyser og resultater
  • demonstrere kendskab til de arbejdsformer og kvalitetskriterier som er typiske for produkter fremstillet på en akademisk baggrund samt deres afrapportering. Fx søgning og anvendelse af relevant oversigts- og forskningslitteratur samt forholdet til forud eksisterende relevante produkter


Placering af aktivitet i det faglige forløb

4. semester af kandidatuddannelsen i Filosofi.

Varighed
Et semester

Ansvarsfordeling
Vejleder og studerende har et fælles ansvar for processen

Præsentation af aktivitet for de studerende
Muligheden for at skrive produktspeciale fremgår af studieordningen og fremhæves i forbindelse med eksempelvis den årlige karrieredag på uddannelsen.

Italesættelsen af, hvilke employabilitetsrelevante kompetencer de studerende opøver under aktiviteten
Det fremgår af studieordningen, hvilke kompetencer, en studerende forventes at kunne udvise.

Ressourceforbrug
Tid til vejledning.

Formålet med aktiviteten er at opøve de studerendes evne til at bringe deres fag i anvendelse på en måde, der er er relevant for eksterne organisationer og virksomheder. 

Aktør og kontaktperson
Esben Nedenskov Petersen, Institut for Kulturvidenskaber

Hovedomdrejningspunktet i aktiviteten
At de studerende udvikler en forståelse for, hvordan fagfilosofiske kompetencer og teorier kan anvendes i forhold til at løse væsentlige udfordringer i eksterne virksomheder og organisationer. 

Læringsmålene for aktiviteten er således blandt andet at kunne:

  • demonstrere forskningsbaseret viden om et selvvalgt filosofisk emne med relevans for en virksomhed eller organisation
  • demonstrere viden om det selvvalgte emnes relevans for en virksomhed eller organisation

Placering af aktivitet i det faglige forløb
Anvendt Filosofisk Seminar er et selvstændigt kursus på 10 ECTS på 3. semester af kandidatuddannelsen i Filosofi.

Varighed
Et semester.

Ansvarsfordeling
Underviseren har ansvaret for tilrettelæggelsen af kurset, hvorom det dog samtidig gælder, at de studerende inddrages i planlægningen. Underviseren giver desuden feedback.  

Enkelte aktiviteter

Hent inspiration til eksempler på mindre øvelser og aktiviteter, der foregår i en enkelt undervisningsgang

Læs mere →

Hent inspiration til aktiviteter til en hel undervisningsgang

Nogle undervisere har lavet aktiviteter, hvor de har afsat en hel undervisningsgang, hvor de studerende får mulighed for at sætte fokus på employabilitet som en del af det faglige forløb.

Læs mere →